Techniki montażu siatek balkonowych
W naszej firmie wyróżniamy dwie podstawowe techniki montażu siatek balkonowych: montaż inwazyjny oraz bezinwazyjny. Na bazie tych dwóch opracowaliśmy kolejne możliwości takie jak montaż z wykorzystaniem stelaża z profili aluminiowych czy instalacja siatki przesuwnej. Indywidualne podejście i dobór odpowiedniej techniki montażu jest niezwykle ważny do zabezpieczenia bardziej skomplikowanych balkonów lub zaspokojenia indywidualnych potrzeb klienta.
nie trać czasu!
dobór techniki w skrócie
Klasyczny montaż inwazyjny
Jest to podstawowy i najczęściej wybierany rodzaj montażu siatki. Najtańszy i najszybszy, a jednocześnie możliwy do wykonania na większości balkonów.
Możliwość montażu:
- na prawie wszystkich balkonach
- w oknach
- na zamkniętych tarasach
Montaż z wykorzystaniem stelaża
Tę technikę polecamy, gdy tradycyjny montaż siatki na balkonie nie jest możliwy, a w szczególności:
- na balkonach bez dachu
- w drzwiach (np. balkonowych jako dodatkowe drzwi z siatki)
- na taras
- do zabezpieczenia ogrodu dla kota
- na okna dachowe
- do zbudowania woliery
System siatki przesuwnej
Umożliwia przesunięcie siatki i cieszenie się pełnym widokiem z balkonu. Więcej o tym napisaliśmy w tym materiale. LINK!!!!
Możliwość montażu*:
- na balkonach
- w oknach
- na zabudowanych tarasach
- w drzwiach (np. balkonowych)
* – wymagana jest ocena możliwości montażu siatki tą techniką montażu.
Klasyczny montaż bezinwazyjny
Nie wiercimy – zamiast tego kleimy specjalne zaczepy bardzo mocnymi klejami. Wybierz tą opcję, gdy z jakiś przyczyn nie możesz wiercić w elementach balkonu.
Możliwość montażu:
- na prawie wszystkich balkonach
- w oknach
- na zamkniętych tarasach
Montaż bezinwazyjny ze stelażem
Oferujemy montaż bezinwazyjny (czyli klejony) z wykorzystaniem konstrukcji z profili aluminiowych! Opracowaliśmy technikę pozwalającą na montaż bezinwazyjny i zabezpieczenie bardziej skomplikowanych balkonów.
Możliwość montażu*:
- na balkonach bez dachu (np. na ostatnim piętrze)
- na okno dachowe
* – wymagana jest ocena możliwości montażu siatki tą techniką montażu.
Montaż 100% bezinwazyjny (również bez klejenia)
Czasami nie możemy wiercić a nawet kleić (zazwyczaj w wynajmowanym mieszkaniu właściciele nie zgadzają się na klejenie). Wówczas mamy możliwość montażu nawet bez klejenia!
Możliwość montażu:
- na niektórych balkonach
- na niektórych balkonach bez dachu
Technika 100% bezinwazyjna (bez klejenia i wiercenia) wymaga szczegółowej oceny możliwości montażu i jest wykonywana z użyciem profili aluminiowych.
System siatki przesuwnej - bez wiercenia
Umożliwia przesunięcie siatki i cieszenie się pełnym widokiem z balkonu. Więcej o tym w tym materiale. LINK!!!!
Możliwość montażu wyłącznie w nowszych budynkach*:
- na balkonach
- w oknach
- na zabudowanych tarasach
- w drzwiach (np. balkonowych)
* – wymagana jest ocena możliwości montażu siatki tą techniką montażu.
Podstawowe techniki montażu siatki
Wyróżniamy dwie podstawowe techniki montażu siatki na balkonie, w oknie czy na tarasie. Montaż inwazyjny oraz bezinwazyjny. Ten pierwszy polecamy wszędzie tam, gdzie nie ma przeciwskazań do wiercenia w elementach balkonu. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn wiercić nie można należy wybrać montaż bezinwazyjny. Możliwe jest również połącznie wyżej wymienionych technik tj. montaż mieszany, który sprawdzi się tam, gdzie nie wszędzie można wiercić, lub nie w każdym miejscu sprawdzi się klejenie.
Montaż inwazyjny (wiercony)
W tej technice montażu wykorzystujemy pełną ingerencję w elementy balkonu takie jak ściany, podłogę, sufit czy barierkę. Nie oznacza to nic innego jak wiercenie w ww. strukturach, osadzanie kołków z hakami, przewiercanie, mocowanie uchwytów samowiercącymi wkrętami itp. Po takim montażu pozostają ślady. Chodzi o to, że w przypadku chęci demontażu takiej siatki w ścianach i podłodze pozostaną dziury. Montaż inwazyjny umożliwia montaż każdej z dostępnych siatek.
Wykonując instalację siatki metodą inwazyjną zachowujemy ostrożność, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia elementów wykończeniowych takich jak płytki czy struktura elewacji. Nie mniej należy mieć na uwadze, że w montażu inwazyjny zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia płytek, wykończenia ściany, sufitu czy obróbek blacharskich. Czasami zdarza się, że podczas wiercenia (przeważnie w suficie) natrafiamy na zbrojenie. Powstaje wówczas otwór, którego nie wykorzystamy.
Klasyczny montaż inwazyjny sprawdzi się w większości przypadków. Będzie to dobre rozwiązanie na prawie wszystkich balkonach, w oknach i na zamkniętych tarasach. Na bazie montażu inwazyjnego opracowaliśmy kolejne możliwe techniki montażu i są to: montaż z wykorzystaniem stelaża (z profili aluminiowych) a także siatka na balkon przesuwna. Są też sytuacje, w których montaż siatki na balkon metodą inwazyjną nie będzie możliwy. Taka sytuacja to np. szklana barierka, do której chcemy się montować. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór montażu bezinwazyjnego lub mieszanego.
W przypadku chęci demontażu siatki balkonowej zamontowanej techniką inwazyjną większość powstałych otworów (np. w ścianach czy suficie) można później uzupełnić. Wyjątkiem będą dziury wywiercone w podłodze na której są płytki lub w obróbkach blacharskich. Po ingerencji w takie elementy i późniejszym demontażu siatki otwory pozostaną. Jeśli więc nie możesz pozwolić sobie na montaż inwazyjny i ryzyko powstania uszkodzeń wybierz montaż bezinwazyjny.
Montaż bezinwazyjny (klejony)
Jest to druga, podstawowa technika montażu siatki na balkon. W tym przypadku nie wiercimy w elementach balkonu takich jak sufit, ściany, podłoga czy barierka. Zamiast tego przyklejamy specjalne zaczepy z poliwęglanu, na bazie których instalujemy dalej siatkę. Wspomniane wcześniej zaczepy przyklejamy na bardzo mocne kleje, które oferują znakomitą przyczepność do większości materiałów budowlanych*. Metoda bezinwazyjna umożliwia montaż siatek standardowych i wzmacnianych i jest odpowiednia do instalacji na balkonach, w oknach i na zamkniętych tarasach.
Bezinwazyjna technika montażu siatki idealnie sprawdzi się tam, gdzie z jakiś przyczyn nie możemy wiercić. Podamy teraz kilka, przykładów, w których nasi Klienci decydują się na montaż bezinwazyjny. Po pierwsze gdy instalujemy siatkę w nowym lub niedawno odnowionym budynku. Na prace budowlane takie jak wykonanie elewacji wykonawca udziela gwarancji (rękojmi). W przypadku mechanicznej ingerencji w takie elementy gwarancja może przepaść. Kolejnym przykładem są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które w swoich regulaminach mają zapisy o zakazie wiercenia np. w ściany zewnętrzne budynku. W takim przypadku Klienci często decydują się na montaż bezinwazyjny. Ostatnim przykładem będą materiały z jakich wykonany jest balkon. Chęć nie uszkodzenia nowych płytek na podłodze czy szklana balustrada do której chcemy montować siatkę może wymusić klejenie a nie wiercenie.
Technika bezinwazyjna a demontaż siatki
W tym miejscu warto wspomnieć, że w przypadku chęci późniejszego demontażu siatki zaczepy bardzo łatwo jesteśmy w stanie odciąć ostrym nożem. Jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć kleju np. ze struktury elewacji, czy z porowatych podłoży. Oznacza to, że po demontażu siatki balkonowej zamontowanej metodą bezinwazyjną (klejoną) na elementach balkonu do których się kleiliśmy zostanie cienka warstwa kleju. Kleje, których używamy po utwardzeniu nie da się zmyć rozpuszczalnikami czy zmywaczami do silikonów. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wiercenie ani klejenie mamy ostatnią deskę ratunku: montaż 100% bezinwazyjny.
* – zaczepów poliwęglanowych nie kleimy do desek kompozytowych, elementów drewnianych a także plastikowych o niewiadomym składzie chemicznym.
Inne techniki montażu siatki
Na bazie podstawowych technik montażu siatki opracowaliśmy inne możliwości. Dzięki nim jesteśmy w stanie zabezpieczyć nawet najbardziej skomplikowane balkony. Wychodzimy też naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferujemy udogodnienia takie jak system siatki przesuwnej, dzięki któremu możliwe jest przesunięcie siatki w bok.
Montaż z wykorzystaniem stelaża
Jest to nic innego jak montaż inwazyjny (lub bezinwazyjny) z użyciem profili aluminiowych. Zdarza się, że nic nie ma nad balkonem, który chcemy osiatkować (nie ma kolejnego balkonu, czy daszku). Wówczas, aby zabezpieczyć taki balkon mamy dwie możliwości. Po pierwsze montaż siatki pod skosem. Siatka przebiega wtedy pod skosem od górnej części barierki do ściany. Po drugie – montaż z wykorzystaniem stelaża. Budujemy konstrukcję „przedłużając” barierkę balkonu na żądaną wysokość i wykonujemy ściany i dach z siatki. Takie zabezpieczenie zapewnia wygodne korzystanie z całej przestrzeni balkonu i pełną, profesjonalną ochronę.
Montaż z wykorzystaniem stelaża wykorzystujemy również, gdy chcemy zabezpieczyć bardziej nietypowe przestrzenie, czy elementy. Będzie to na przykład zabezpieczenie ogrodu dla kota, siatka na okno dachowe, woliera dla kota czy zabezpieczenie drzwi balkonowych. W tych wszystkich przypadkach z pomocą przychodzi montaż z wykorzystaniem stelaża z profili aluminiowych. Budujemy konstrukcję, solidnie ją skręcamy, a do niej montujemy siatkę. Oferujemy opcję proszkowego lakierowania profili, z których wykonujemy montaże. Dzięki temu instalacje, które wykonujemy są estetyczne i jeszcze lepiej pasują do budynku, gdzie są wykonywane.
Montaże z wykorzystaniem stelaża jesteśmy w stanie wykonać metodą inwazyjną (wierconą), a także bezinwazyjną (klejoną). Pomimo, że konstrukcja wygląda na dość masywną to tak na prawdę nie waży bardzo dużo. Dlatego opracowaliśmy bezinwazyjną metodę montażu z wykorzystaniem stelaża i jesteśmy w stanie zabezpieczyć balkony bez dachu – bez wiercenia w elewacji. Specyficznym rodzajem montażu siatki z wykorzystaniem stelaża jest montaż 100% bezinwazyjny.
100% bezinwazyjnie - bez klejenia i wiercenia
Specyficzną techniką montażu siatki na balkonie jest montaż w 100% bezinwazyjnie czyli bez wiercenia i bez klejenia. Chodzi o to, że przy użyciu stelaża (profili aluminiowych) budujemy konstrukcję, którą montujemy do barierki wyłącznie obejmami ściskającymi. Dodatkowo stosujemy metody montażu „na wcisk” co gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo montażu. Do tak zamontowanej konstrukcji instalujemy siatkę.
Nie wiercimy w niczym, ani nie kleimy się do niczego – więc po ewentualnym demontażu nie pozostaną otwory ani cienkie warstwy kleju. Metody tej nie da się jednak zainstalować wszędzie. Wymagana jest ocena możliwości wykonania takiego montażu, ponieważ ze względu na specyficzny rodzaj połączenia aluminiowej konstrukcji – nie każda barierka jest odpowiednia do tej techniki. Ten rodzaj montażu jest dość czasochłonny i nie najtańszy, ale za to w 100% bzinwazyjny.
System siatki przesuwnej
System siatki przesuwnej to dość nowa technika zabezpieczenia balkonu lub okna. Powstała w odpowiedzi na potrzeby naszych Klientów. Opracowaliśmy możliwość całkowitego otworzenia zamontowanej siatki na balkonie – aby móc cieszyć się pełnym widokiem z balkonu wystarczy przesunąć siatkę w bok. System siatki przesuwnej przeznaczony jest na balkony, na okna i na zabudowane tarasy (czyli takie, nad którymi jest dach). Niestety nie jest możliwe zastosowanie tej techniki na każdym balkonie. Przed zamontowaniem siatki przesuwnej konieczna jest ocena możliwości technicznych – bez względu na to, gdzie ma się odbywać montaż.
Siatki przesuwne będą dobrym wyborem dla osób chcących zamontować siatkę na balkonie, ale z możliwością jej otwierania. Ładny widok z balkonu lub konieczność wnoszenia czegoś większego przez balkon generuje potrzebę czasowego demontażu siatki. Istnieją co prawda metody umożliwiające częściowe otwarcie siatki, ale do dalej za mało. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi siatka przesuwna.



Dla systemu siatek przesuwnych możliwy jest montaż inwazyjny jak i bezinwazyjny (klejony). Zaznaczamy jednak, że dla montażu klejonego podłoże do którego kleimy musi być w idealnym stanie. Oznacza to, że nie będziemy w stanie zamontować systemu siatki przesuwnej metodą bezinwazyjną na balkonach, gdzie na suficie widać zacieki, lub podniszczoną strukturę elewacji.
Montaż siatki w jednym lub dwóch kawałkach
Prawie zawsze siatkę na balkon montujemy w jednym kawałku. Oznacza to, że siatka jest prowadzona od sufitu do podłogi lub od sufitu do barierki balkonu. Czasami zachodzi jednak potrzeba, żeby siatkę poprowadzić w dwóch kawałkach. Pierwszy od sufitu do górnej części barierki, a drugi od dołu barierki do podłogi. Kiedy wykonujemy takie zabezpieczenie? Przede wszystkim wtedy, gdy nie ma możliwości prowadzenia siatki po zewnętrznej stronie barierki, a Klient nie zgadza się na „zamknięcie jej” poza siatką. W takim przypadku proponujemy montaż siatki w 2 kawałkach. Montaż siatki w dwóch kawałkach bardzo często wykonujemy metodą bezinwazyjną, ponieważ barierki wykonane są z delikatnych materiałów takich jak szkło. Nie stanowi to żadnego problemu.
Standardowo wycenę montażu siatki na balkon robimy dla siatki prowadzonej w jednym kawałku. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem w dwóch kawałkach daj nam o tym znać podczas składania zamówienia ponieważ ma to wpływ na cenę.